O nás

Kto je ZTUM?

Združenie turčianskych muzikantov združuje folklórne kolektívy, ľudové hudby ale i hudobné skupiny z regiónu Turiec. Organizuje spoločenské akcie, stretnutia a podujatia v oblasti ľudovej kultúry. Podporuje hudobné skupiny, ktoré hrajú vlastnú hudobnú tvorbu.
 Združenie turčianskych muzikantov v súčasnosti zastrešuje:
Folklórne kolektívy:
– Ľudová hudba Michala Rusnáka z Turian
– Ľudová hudba Borka z Martina
– Ľudová hudba Rodinka z Martina
– Detský folklórny súbor Lúčik z Turčianskych Teplíc
– Folklórny súbor Kriváň z Turian
– Ženská spevácka skupina Hradisko z Vrútok
Kapely:
– Lunatic Gods z Martina

Poslaním ZTUM je uchovávanie, spracovávanie a šírenie prejavov duchovnej a materiálnej kultúry a vlastnej tvorby pre činnosť členov združenia, vytváranie materiálnych, finančných a organizačných podmienok pre túto činnosť.

Ľudová hudba Michala Rusnáka

Cimbalová ľudová hudba vznikla v júni 2011. Aktívne spolupracuje s Folklórnym súborom Kriváň z Turian. V repertoári ĽH sú piesne z regiónu Turiec, ale tiež ostatných regiónov Slovenska.

 

Ľudová hudba Borka

Ľudová hudba Borka z Martina bola založená v roku 2012 pod názvom ĽH Skupinka, ktorý ale v roku 2016 zmenili na ĽH Borka.
Členovia ĽH sú mladí, veselí a zapálení muzikanti ktorých hudba baví, napĺňa a obohacuje každý deň. Venujú sa najmä tradičnej ľudovej hudbe Slovenska. ĽH spolupracuje s FS Drevár a FS Fatran, ale počas svojho pôsobenia spolupracovala aj s inými súbormi či už dlhodobo, čiastočne alebo jednorázovo.


Ľ
udová hudba Rodinka

Známe tváre v staronovom zložení. Ľudovú hudbu Rodinka založili bývalí členovia ľudovej hudby Gader pri príležitosti účinkovania FS Fatran z Martina na Jánošíkových dňoch 2017 v Terchovej, s ktorými Gader v minulosti spolupracoval. Slovo dalo slovo, hranie dalo ďalšie hranie a muzikanti, ktorých spája nielen puto lásky k folklóru a ľudovej piesni,  ale i puto pokrvné, ostali  spolu pod názvom ĽH Rodinka.


Ženská spevácka skupina Hradisko

V roku 1996 bol vo Vrútkach založený Folklórny súbor, najprv pod názvom Magura, o dva roky neskôr bol premenovaný na Hradisko. Dnes pôsobí ako Ženská spevácka skupina Hradisko. V svojom repertoári ŽSS Hradisko má hlavne spracované zvykoslovie roka: Fašiangy, Veľká noc, Svadobné zvykoslovie, Dožinky, Lúčne spevy,  Vianoce a veľmi úspešné  literárno – hudobné pásmo Turčianske chotáre. Hnacou silou  skupiny je hlavne láska k Turcu, turčianskej piesni a k tradíciám našich predkov. …Záhrada rajská, Turiec maľovaný, vždy v srdci nosím milý obraz tvoj…

 

Folklórny súbor Kriváň 

V máji 2010 sa stretli po rokoch bývalé tanečníčky a speváčky z FS Kriváň, ktorý bol pôvodne založený v roku 1986 v Turanoch. Pod vedením Aleny Rusnákovej postupne obnovujú repertoár FS Kriváň a to piesne a tance z Terchovej, Východu a samozrejme rodného Turca.

www.facebook.com/fskrivan

 

Detský folklórny súbor Lúčik

Detský folklórny súbor LÚČIK pôsobí od roku 1992 v básnikmi ospievanom Turčianskom kraji, v kúpeľnom meste Turčianske Teplice. Zvyky, obyčaje, profesie, odevy – to všetko sa snažia obnoviť vo vedomí dnešnej generácie deti z folklórneho súboru LÚČIK, ktorý spojila láska k ľudovej piesni, tancu, vtedajším hrám, či k ľudovej hudbe.

Viac tu: https://drs-lucik-a-fs-slnovrat.webnode.sk/o-nas/

 

Lunatic Gods

http://bandzone.cz/lunaticgods

www.facebook.com/lunaticgods

www.youtube.com/user/lunaticgodstv


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/9/5/95f1d99d-4d74-4da9-baf3-f91f5d6565d2/ztum.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399