O nás

Kto je ZTUM?

Združenie turčianskych muzikantov združuje folklórne kolektívy, ľudové hudby ale i hudobné skupiny z regiónu Turiec. Organizuje spoločenské akcie, stretnutia a podujatia v oblasti ľudovej kultúry. Podporuje hudobné skupiny, ktoré hrajú vlastnú hudobnú tvorbu.
 Združenie turčianskych muzikantov v súčasnosti zastrešuje:
Folklórne kolektívy:
– Ľudová hudba Michala Rusnáka z Turian
– Ľudová hudba Borka z Martina
– Ľudová hudba Rodinka z Martina
– Detský folklórny súbor Lúčik z Turčianskych Teplíc
– Folklórny súbor Kriváň z Turian
– Ženská spevácka skupina Hradisko z Vrútok
Kapely:
– Lunatic Gods z Martina

Poslaním ZTUM je uchovávanie, spracovávanie a šírenie prejavov duchovnej a materiálnej kultúry a vlastnej tvorby pre činnosť členov združenia, vytváranie materiálnych, finančných a organizačných podmienok pre túto činnosť.

Ľudová hudba Michala Rusnáka

Cimbalová ľudová hudba vznikla v júni 2011. Aktívne spolupracuje s Folklórnym súborom Kriváň z Turian. V repertoári ĽH sú piesne z regiónu Turiec, ale tiež ostatných regiónov Slovenska.

Zloženie ĽH:

primáš: Rusnák Michal
II.husle: Palovčíková Záthurecká Eva
cimbal: Rusnáková Radka
kontra:
kontrabas: Kapusta Pavol
akordeón: Michal Otruba, Anna Ujčeková

Ľudová hudba Borka

Ľudová hudba Borka z Martina bola založená v roku 2012 pod názvom ĽH Skupinka, ktorý ale v roku 2016 zmenili na ĽH Borka.
Členovia ĽH sú mladí, veselí a zapálení muzikanti ktorých hudba baví, napĺňa a obohacuje každý deň. Venujú sa najmä tradičnej ľudovej hudbe Slovenska. ĽH spolupracuje s FS Drevár a FS Fatran, ale počas svojho pôsobenia spolupracovala aj s inými súbormi či už dlhodobo, čiastočne alebo jednorázovo.

Zloženie ĽH:

primáš: Dávid Mužila
II.husle: Barbora Sýkorová
cimbal: Barbora Sýkorová
kontra: Ján Židó
akordeón: Martin Lojan
kontrabas: Martin Petričko

Ľudová hudba Rodinka

Známe tváre v staronovom zložení. Ľudovú hudbu Rodinka založili bývalí členovia ľudovej hudby Gader pri príležitosti účinkovania FS Fatran z Martina na Jánošíkových dňoch 2017 v Terchovej, s ktorými Gader v minulosti spolupracoval. Slovo dalo slovo, hranie dalo ďalšie hranie a muzikanti, ktorých spája nielen puto lásky k folklóru a ľudovej piesni,  ale i puto pokrvné, ostali  spolu pod názvom ĽH Rodinka.

Zloženie ĽH:

husle: Palovčíková Záthurecká Eva
kontra: Čerpák Martin
akordeón: Matychová Helena
kontrabas: Záthurecký Pavol

Ženská spevácka skupina Hradisko

V roku 1996 bol vo Vrútkach založený Folklórny súbor, najprv pod názvom Magura, o dva roky neskôr bol premenovaný na Hradisko. Dnes pôsobí ako Ženská spevácka skupina Hradisko. V svojom repertoári ŽSS Hradisko má hlavne spracované zvykoslovie roka: Fašiangy, Veľká noc, Svadobné zvykoslovie, Dožinky, Lúčne spevy,  Vianoce a veľmi úspešné  literárno – hudobné pásmo Turčianske chotáre. Hnacou silou  skupiny je hlavne láska k Turcu, turčianskej piesni a k tradíciám našich predkov. …Záhrada rajská, Turiec maľovaný, vždy v srdci nosím milý obraz tvoj…

Členky ŽSS Hradisko: Lenka Chrásteková, Soňa Mažáriová, Erna Hulejová, Nadežda Petrášová, Otília Petrášová, Anna Dabová, Viera Sýkorová, Oľga Melicherčíková, Zuzana Lišková, Zdenka Žiaková, Anna Riapošová, Viera Zimelová

Akordeón: Jarmila Ďubeková

Folklórny súbor Kriváň

V máji 2010 sa stretli po rokoch bývalé tanečníčky a speváčky z FS Kriváň, ktorý bol pôvodne založený v roku 1986 v Turanoch. Pod vedením Aleny Rusnákovej postupne obnovujú repertoár FS Kriváň a to piesne a tance z Terchovej, Východu a samozrejme rodného Turca.

Členovia FS Kriváň:

Ženy: Alena Rusnáková, Alena Holková, Alena Litvajová, Viera Melišová, Beáta Vrabcová, Štefánia Vajdová, Zdenka Belušová, Janka Vajdová, Marcela Majerčíková, Erika Jurinová, Karin Jurinová, Anna Ujčeková, Andrea Cecková, Zuzana Sobolová st., Zuzana Sobolová ml., Zuzana Gajdošová, Anna Karcolová, Zdenka Kňazúrová, Ivana Cígerová, Emília Roxerová, Magdaléna Gaťová, Anna Miháliková, Miroslava Bačeová, Emília Roxerová

Muži: Vladimír Mihálik, Jozef Miklík, Branislav Burica, Ján Holko, Jaroslav Holko, Jozef Šidlo, Miroslav Roxer

www.facebook.com/fskrivan

Detský folklórny súbor Lúčik

Detský folklórny súbor LÚČIK pôsobí od roku 1992 v básnikmi ospievanom Turčianskom kraji, v kúpeľnom meste Turčianske Teplice. Zvyky, obyčaje, profesie, odevy – to všetko sa snažia obnoviť vo vedomí dnešnej generácie deti z folklórneho súboru LÚČIK, ktorý spojila láska k ľudovej piesni, tancu, vtedajším hrám, či k ľudovej hudbe.

Viac tu: https://drs-lucik-a-fs-slnovrat.webnode.sk/o-nas/

 

Lunatic Gods

http://bandzone.cz/lunaticgods

www.facebook.com/lunaticgods

www.youtube.com/user/lunaticgodstv